The Qpol M1 and M2 are manual, single wheel or twin wheel grinding and polishing machines for the materialographic laboratory and are suitable for working wheels Ø 200, 250 and 300 mm. The powerful drive with speed control enables the processing of a wide variety of materials. The robust device, equipped with high-quality technology, has a very smooth running and delivers the best preparation results.
Machine body made of a sturdy welded aluminum construction with a high-quality, durable powder coating
Single-Disc-Design: Easy removal of all components and easy access
Easy and thorough cleaning of the work area and the grinding tray
User-friendly design and the ability to quickly replace consumables
High operational safety thanks to a generously sized bowl area and a loosely mounted splash guard ring
Can be optionally equipped with semi-automatic or software-controlled dosing systems for high process flexibility
Ergonomically integrated 7-inch industrial touchscreen with QATM user software
1. Werkschijven: Ø 200/250/300 mm
Single-disc design for easy disc replacement
2. Optional second cutting disc
Less setup time between steps
3. Simple one-button operation
Durable stainless steel start button for directly starting/ stopping the machine
4. Clear parameter settings
Tried-and-true methods with a new design
5. Ergonomic splash guard ring
Prevents splashing and provides an ergonomic hand rest
6. Automatic water valve
Water can be automatically activated at the start and end of the process
7. Optional dosing system
Allows for two-handed polishing and ensures optimal application
The fully automatic, software-controlled Qdoser dosing system speeds up the grinding and polishing processes in the materialography laboratory and is compatible with devices in the Qpol M, GO, and PLUS series. Four screw-top 500-ml glass bottles can be filled with QPREP diamond suspensions, QPREP lubricants (diamond lubricants), and/or QPREP fine-polishing suspensions through a separate opening in the lid. The suspension storage bottles are easy to remove, making them simple to clean. A backflush function keeps the connecting hoses clean.
The suspension storage bottles can be removed at any time and refilled in a way that is optimized for application, e.g., with:
A magnetic stirrer is available as an option for stirring the polishing agents to achieve excellent preparation results
High flexibility and ease of use thanks to simple polishing agent dispensing
Dropper bottle for easy and continuous dosing
| Single wheel unit | |
| Draaischijven | ø 200/250/300 mm |
| Inner diameter of the tub | ø 350 mm |
| Monsterhouder | - |
| Number of samples | - |
| Contact force | manually |
| Speed (grinding machine) | 30 - 600 rpm, continuously variable |
| Rotational speed (grinding head) | - |
| Water connectie | 1x Fresh water G ½" max. 6 bar |
| Dosing device (optional) | Qdoser GO, Qdoser ONE |
| Omgevingstemperatuur | 10 - 40 °C |
| Aandrijfkracht | Working wheel: 0.75 kW (S1) / 1.1 kW (S3) |
| Connected load | 1.4 kVA |
| Power connection | 220 - 240 V, 50/60 Hz (1 Ph/N/PE) 100 - 120 V, 50/60 Hz (1 Ph/N/PE) |
| Interfaces | USB |
| B x H x T | 511 x 293 x 756 mm |
| Gewicht (afhankelijk van apparatuur) | approx. 40 kg |
| Twin wheel unit | |
| Draaischijven | ø 200/250/300 mm |
| Inner diameter of the tub | ø 350 mm |
| Monsterhouder | - |
| Number of samples | - |
| Contact force | manually |
| Speed (grinding machine) | 30 - 600 rpm, continuously variable |
| Rotational speed (grinding head) | - |
| Water connectie | 1x Fresh water G ½" max. 6 bar |
| Dosing device (optional) | Qdoser GO, Qdoser ONE |
| Omgevingstemperatuur | 10 - 40 °C |
| Aandrijfkracht | Working wheel: 0.75 kW (S1) / 1.1 kW (S3) |
| Connected load | 1.4 kVA |
| Power connection | 220 - 240 V, 50/60 Hz (1 Ph/N/PE) 100 - 120 V, 50/60 Hz (1 Ph/N/PE) |
| Interfaces | USB |
| B x H x T | 901 x 293x 749 mm |
| Gewicht (afhankelijk van apparatuur) | approx. 60 kg |
Onder voorbehoud van technische wijzigingen en eventuele fouten